Užívání návykových látek u těhotných žen a matek je extrémně citlivé společenské téma, jemuž je potřeba věnovat zvláštní pozornost, a to nejen v této postcovidové době, která závislostem ještě více „nahrává“. Shodli se na tom účastníci odborného semináře, který uspořádalo 1.listopadu 2021 Denní psychoterapeutické sanatorium (DPS) Ondřejov.
Toto zařízení nedávno otevřelo NOVOU TERAPEUTICKOU SKUPINU PRO MATKY se závislostí na alkoholu, lécích nebo gamblingu. „Pro závislé matky s dětmi nabízíme novou psychoterapeutickou skupinu, ale také individuální psychoterapii či šestitýdenní stacionární léčbu,“ uvedl v úvodu semináře Mgr. Dan Ullwer, vedoucí Oddělení léčby závislostí DPS Ondřejov.
V čem je tento program ojedinělý? „Především v tom, že matka může zůstat během léčby se svým dítětem a není tak od něj odloučena. Během terapeutické skupiny je zajištěna péče i program pro děti našich klientek. Navíc spolupracujeme s Dětským centrem s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií při Fakultní Thomayerově nemocnici a je tak možné využít i ubytování pro matky s dětmi během léčby v našem stacionárním programu,“ upřesnil MUDr. Michal Risler, primář DPS Ondřejov.
Udržet a neohrozit vztah matka - dítě
Práce s těhotnými ženami a matkami, které jsou ohrožené závislostí, má v České republice dlouhou tradici. Od počátku 90. let se intenzivně věnujeme pomoci a léčbě ženám užívajícím nelegální drogy, máme pro ně řadu možností, jak skloubit léčbu závislosti a zároveň udržet a neohrozit vztah matka - dítě. V práci s touto cílovou skupinou je zcela nezbytná multioborová spolupráce,“ řekla PhDr. Ilona Preslová, odborný garant programů SANANIM z.ú.
„Hlavním smyslem je pomoct těmto ženám a následně také ochránit děti od toho, aby vyrůstaly v rizikovém prostředí, a tím zamezit mnoha dalším negativním dopadům pro celou rodinu,“ sdělila MUDr. Jaroslava Lukešová ředitelka Dětského centra s komplexní péčí a podpůrnou rodinnou terapií.
„Jde o extrémně citlivé společenské téma, na kterém je patrné, jak silný vliv má stále na společenské mínění původní tzv. morální model závislosti. Ani 100 let vývoje medicínského a později moderního interdisciplinárního pohledu na závislosti nedokázalo překonat toto obrovské stigma a nenajdete zřejmě více stigmatizovanou skupinu pacientů mezi všemi psychiatrickými diagnózami. I proto tyto ženy přicházejí do léčby mnohem později, než by bylo třeba a v mnohem horším stavu.
I proto potřebujeme více vzdělaných profesionálů schopných s touto cílovou skupinou pracovat a potřebujeme tomuto tématu věnovat zvláštní pozornost také směrem k širší veřejnosti. Tyto ženy potřebují více pochopení a podpory, aby našly odvahu svůj problém řešit a ze všeho nejméně potřebují ono tolik rozšířené opovržení a odsouzení,“ dodal v závěru prof. PhDr. Michal Miovský, Ph.D., přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN v Praze.